dugumlere_ufleyen_kadinlar

Düğümlere Üfleyen Kadınlar

Ancak sahiplenilmemiş hayatlar kısadır.

Sevgili dugumlere_ufleyen_kadinlaryazarımızla ilk kez bu romanında buluştuk. Daha önceleri ismini duymuştum ve sosyal medyadaki savaş karşıtı yazılarını okumuştum o kadar. Bu kitabını aldığımda nasıl yazdığını ve içeriğin ne olduğunu, nasıl kurguladığını, neden kitabın isminin düğümlere üfleyen kadınlar olduğunu merak ediyordum…

Aklıma kitabın kapağını görünce rahmetli annem geldi. Ya dantel ya da örgü yapardı. Ben de anne niye bu kadar çok örüyorsun diye sorduğum da bana; ahh kızım derdi, bir bilsen her ördüğüm ilmikte ne düşüncelerim var… O zaman bunun ne demek olduğunu anlayamamıştım ama yıllar geçtikten sonra ne demek istediğini ben de örerken anlamıştım. Bu yazıyı görünce de o anım çağrışım yaptı ve okumaya başladım. Beni ilk çarpan yazı “ Çünkü bir erkek bir kadının nefesi kadar” cümlesi oldu. Kapağı açtığımda sa, Felak süresinden bir yazı ardından J.M. Coetzee Romancının romanı adlı kitaptan bir alıntı ve sonunda Emily Dickinson’ın “Hakikati anlat, ama bükerek anlat” cümlesiyle karşılaştım. İçimden bu roman ilgince benziyor bakalım bana ne öğretecek dedim. Çünkü bana göre göre her okuduğum kitap bana mutlaka bir şey öğretir ya da hatırlatırdı.

Konusuna gelince; Farklı yerlerden gelmiş dört kadın bir yer de buluşarak o yer de Ortadoğu’da bir ülke, birbirlerini daha tanımadan kendilerini bir serüvenin içinde bulurlar. Bu serüvendeki dört kadının da başlarından çok şey geçmiş ama kader onları bir kadının intikamı için bir araya getirerek Ortadoğu’daki coğrafya baz alınarak yaşadıkları macerayı yazar kendi iç sesleriyle bizlere anlatmış, Kurgusu gerçekten çok detaylı düşünerek yazılmış sürükleyici bir roman. Ben okurken keyif aldım. Sizlerin de alması dileğiyle kitaptan alıntıyla bitiriyorum.

“Bilakis, ömür çok uzun. Hiç de öyle göz açıp kapayıncaya kadar değil. Fakat tek bir şartı var. Kaderini, gönlünü ferah tutarak seveceksin. Ancak sahiplenilmemiş hayatlar kısadır. Yaşamayı istediğin bir ömürde hep yeterince vakit vardır. Yanlış hikaye yoktur. Siz, kaderiniz ne zahmetli olursa olsun hariçte kalmamaya bakın. Ömür o vakit kısalır işte…”

Kitap Adı: Düğümlere Üfleyen Kadınlar

Yazar Adı: Ece Temelkuran

Yayınevi : Everest 

Sayfa: 471 

Türü: Roman

Kitapla Kalın…   Sevgiler
Sema Büyüksıvacı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir