Kırk7 – Ertuğrul Özkök kadınları anlatıyor

kırk7Kitap Adı: Kırk7

Yazar adı: Ertuğrul Özkök

Destek Yayınevinden basılmış 239 sayfalık Güncel bir kitap…

Yazarı tabiki Hürriyet Gazetesinden biliyordum. Ama hakkında bildiğim ise evli ve bir kızı olduğu kızının da Yonca Tokbaş’ın kankası olduğuydu. Yani siyasi görüşü, kişiliği, veya nasıl bir insan olduğundan bu kitabı okuyuncaya kadar bilgim yoktu. Çok da meraklı bir insan olmadığım için insanların özel yaşantıları ve düşünceleriyle pek ilgili değilim. Çünkü bana göre herkes kendine münhasır bir tiptir ve insanları olduğu gibi kabullenmeyi tercih eden yapım vardır. Bu yüzdendir ki, bu kitabı bana hatırlatan sevgili arkadaşım Yasemin Sungur olmuştur. Ben de merak etmiştim neden adı kırk7 ve aldım. Okumaya başladım. Satırların arasında dolaşırken aman allahım dedim bir erkek bu yaşlardaki kadını nasıl bu kadar iyi anlatabilir. O kadar güzel gözlemlemiş ki bizleri bir an bana vayyy dedirtti. Çünkü bende erkeklere olan inancını yitirmiş biri olarak bunu bana söyletiyorsa bu abim işi çözmüş okeye döndüğünü anlatmış. Kitaba gelince, bütün erkeklerin okuması gereken bir güncellik.

O kadar iyi araştırmış ki, yıllar boyu okuduğu kitaplardan, dergilerden, seyrettiği filmlerden,okuduğu şiirlerden, dinlediği şarkılardan , gezdiği gördüğü yerleri ve anılarını  kadınlarla ve erkeklerle öyle güzel bağdaştırmış ki siz de okurken düşünüyorsunuz. Bir erkeğin freudvari çözümlemelerine benzer yorumları ve daha da güzeli; erkek olarak ben ve kendim olarak ele alıp incelemesini beğendim. En güzeli de itiraflar… Biz kadınlar bile yeri geldiğinde kendimizi anlayamıyor iken yazarımızın bunu “ Hayatım boyunca bir kadınla kavgaya girmekten kaçındım. Bir, irrasyonel; çünkü kadınlardan korkarım. İki, rasyonel; çünkü bir kadınla girdiğim savaşı kazanamayacağımı peşinen bilirim.” Cümlesiyle beni çok güldürdüğnü söylemeliyim.  Okuduğunuzda sizleri de etkileyeceğini bildiğimden kitaptan alıntıyla bitiriyorum…

“Düşümdüm ki ben insan olmuşum ve yerim Araf. Kaderim, şu fani dünyada olduğu gibi, öteki dünyada da hep arada kalmak. Ne şurada, ne burada olmak. Hep orada, sadece gönlümün, vicdanımın istediği yerlerde ikamet etmek.”

Kitapla kalın…

Sevgiler:)

Sema Büyüksıvacı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir