şahika

Savrulan Hayatların Hikayesi Şahika Feraye

şahikaKitap Adı: Savrulan Hayatların Hikayesi Şahika Feraye

Yazar adı: Sinan Akyüz

Alfa yayınlarından basılmış 536 sayfalık romandır.

 

Yazarımızın bugüne kadar yazdığı bütün kitapları almış ve okumuştum. Çünkü çoğu yaşanmış hayatlardan hikaye edilmiş olduğunu kendisiyle tanıştığımda öğrenmiştim. Araştırmalar yaparak o döneme ait yazılmış kitaplardan da kaynak kullanarak ve oralara giderek inceleyen bir yazarımız. Dili çok akıcı ve kolay okuduğunuzdan bir an önce sonuna kadar okuyup bitirmek istiyorsunuz. Bilmediğimiz tahmin bile edemeyeceğimiz öyle yaşantılar var ki okuduğumuzda yok canım bu kadarı da olur mu dedirtebiliyor. Bu da öyle romanlardan biri.Konusuna gelince, 1900 yıllarda yani Çanakkale Savaşına kadar geçen dönemi bizlere aktarıyor. Bu zaman diliminde yaşamış bir ailenin hüzünlü bir o kadar acıklı hikayesini okurken kimbilir bizlerin de geçmişte dedelerimizin neler yaşadığını ve neden hepsi bunları unutmak ve hatırlamamak üzere anılara gömdüğünü anlayabiliyorsunuz. Roman

Bana bazı değerlerimizi nasıl unuttuğumuzu bu milletin neler çektiğini bir kez daha hatırlattı. Ayrıca yıllar önce okuduğum İrfan Orga’nın Bir Türk Ailesinin Hikayesini çağrıştırdı.

Kitaptan alıntıyla yazımı bitiriyor ve isteyenlere yaşanmışlıkları hatırlamak  dileğiyle okumanızı öneririm.

“Kız haklı, diye karşı çıktı Mukaddes. ‘Dünya ilerliyor, biz yerimizde sayıyoruz. Çalışmak, okumak, bir meslek sahibi olabilmek için basit hakları elde edebilmek için çırpınıyoruz. Sence neden çırpınıyoruz? Çünkü önümüzde utanç verici bir engel var; Peçe ve Çarşaf! Bu ilkelliğe sonsuza kadar razı olacağımızı sananlar çok aldanıyorlar…”

 

Kitapla Kalın

Sevgiler

Sema

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir