Hayatta en çok istediğiniz şey, hayattan alabileceğiniz en iyi şey midir?

Bu kitaptaki öyküler, bir psikoterapi yaklaşımı olan psikodramanın “Büyü Dükkanı” isimli tekniğinden esinlenilerek kurgulanmıştır. Tekniğin, psikodramanın kurucusu olan Jacob Levy Moreno nun öğrencisi, Hanna Weiner tarafından geliştirildiği öne sürülmektedir. Büyü Dükkanı, hayatta istenebilecek her şeyin var olduğu, mucizevi alışverişlerin gerçekleştiği bir mekandır. Ünü ülkenin dört bir tarafına yayılmış olan bu dükkana gelen müşterilerin tek bir hedefi vardır: Kendilerine her şeyin vadedildiği bu yerden, hayatta en çok istedikleri şeyi almadan ayrılmamak… Kimisi geçmiş yıllarını geri almak, kimi büyük bir aşk yaşamak, kimi de korkularından kurtulmak için oradadır. İsteklerine biçilen bedeli ödemeye çoktan hazırdırlar. Ancak Büyü Dükkanındaki alışverişler kolay değildir. Çünkü usta satıcının bir kuralı vardır: Müşterisini dükkan dan alabileceği en iyi şeyle göndermek… Yaşlı adam ile müşterileri arasında geçen sıkı pazarlıklar, hayata dair önemli sorgulamalar içermektedir. Kitapta anlatılan kısa öyküler; eleştirmeden, nasihat vermeden, bize kendimizi sorgulama imkanı sunuyor.

“Müşterilerimden biri, mutluluğu bir kibritin alevine benzetmişti. ‘Ya esen bir rüzgar söndürür, ya siz üflersiniz, ya da sonuna kadar yanıp, kendiliğinden söner’ dediğini hatırlıyorum. Kibritin alevi önünde sonunda söner ama başka bir kibrit yakma şansınız daima vardır.”

“İnsanlık tarihi, isteklerin korkuya yenik düşmesinin ve garanti arayışlarına feda edilmesinin örnekleriyle doludur. Oysa istek ve korku hep var olmuş, garanti ise hiç olmamıştır.”

“Yeryüzündeki her keşif, kaşifinden çok, onun tanımadığı, tanıyamayacağı insanların işine yarıyordu. Ne çok insan, sınırlı ömrünü, kendi işine yaramayacak şeyleri keşfetmek, üretmek ve dünyaya bırakmak için harcamıştı. Belki de asıl bırakmak istedikleri yalnızca isimleriydi.”

Yazar Hakkında:

Yeşim Türköz Psikoloji bölümü mezunu olup, psikoterapist, psikodramatist ve psikodrama eğitimcisi olarak çalışmaktadır. Büyü Dükkanı tekniği, yaklaşık dört yıl süren psikodrama eğitimi sırasında, yazarı en çok etkileyen teknik olduğu için, kitap bu teknikle kurgulanmıştır. Yazar, kitabın başında yer alan açıklamasında, öykülerin içindeki karakterlerin ve yaşanan diyalogların, baştan sona kurgusal olduğunu, yaşanmış psikodrama sahnelerinden alınmadığını, mesleğinin gizlilik ilkelerini hatırlatarak özellikle belirtmiştir. İç Dünya Oyunları (2009), Büyü Dükkanında İki Çınar (2011), İçeride Oyun Var (2016) yazarın diğer kitaplarıdır.

Kitap ile Sohbet, İstanbul Oyuncak Müzesi, 4. Sezon

Kitap: Büyü Dükkanı

Yazar: Yeşim Türköz

Yayınevi: Epsilon Yayınevi

Baskı Yılı: 2012

Sayfa Sayısı: 135

Ülke: Türkiye

Tür: Psikodrama Öyküleri

 

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat