Yıllar boyu kendisine yurt olan kentten ayrılırken, Ermiş’ten geride bıraktığı halka hitap etmesi istenir. Kent halkı ona aşk, evlilik, suç, ölüm, güzellik ve daha pek çok konuda sorular yöneltir. Aldıkları karşılık, hoşgörü ve sevginin biçimlendirdiği bir insan yaşamı üzerine hazine değerindeki öğütlerdir. Haklıyla haksızın, suçluyla suçsuzun, dimdik ayakta duranla düşmüşün aslında aynı insan olduğu bir yaşamdır bu…

“Hakikati buldum” değil, “Bir hakikat buldum” deyin. “Ruhun yolunu buldum.” demeyin. “Kendi yolumda yürürken ruhla karşılaştım.” deyin.

Sıkıntıya ve dara düşünce dua ediyorsunuz ; keşke sevinciniz doruklarda olduğunda ve bolluk günlerinizde de dua etseniz.”

“Güzellik, aynada kendini seyre dalan sonsuzluktur. Ama sonsuzluk da sizsiniz, ayna da.”

Eğer Tanrı’yı bilmek isterseniz, bilmece çözmeye girişmeyin. Onun yerine çevrenize bakın, O’nu çocuklarınızla oynarken göreceksiniz.

Aşk ateşi içinize düştü mü koşun onun peşinden, yolları sarp ve gidilmesi zor olsa da bırakmayın peşini, koşun.”

Yazar Hakkında

Filozof, şair ve ressam Halil Cibran, 1883 yılında Lübnan’da dünyaya geldi. Çok kültürlü bir hayatın içinde yetişen Cibran’ın eserleri ilk günden itibaren büyük yankı uyandırdı. Aynı zamanda çok başarılı bir ressam olan Cibran, Auguste Rodin’in öğrencisidir.

1931’de henüz kırk sekiz yaşında Amerika’da hayata gözlerini yumdu. Geride yüzlerce tablo on altı kitap bıraktı.
Kitap ile Sohbet İzmir, 1.Sezon

Kitap: Ermiş

Yazar: Halil Cibran

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Baskı Yılı: 2014

Sayfa Sayısı: 56

Çevirmen : Ayşe Berktay

Ülke: Lübnan

Tür: Felsefe

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat