Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı romanı, kitabın ana karakteri ve anlatıcısı olan Hayri İrdal’ın hayatını temel alarak Türk toplumunun değişimler karşısındaki tepki ve davranışlarını anlatır. Romanın kahramanı Hayri İrdal’ın çocukluğundan başlayarak tüm hayatı , “Büyük Ümitler”, “Küçük Hakikatler”, “Sabaha Doğru”, “Her Mevsimin Bir Sonu Vardır” başlıkları altında dört bölümde anlatılır. Bu bölümlerin her biri kahramanın hayatıyla birlikte, ülkenin belli dönemlerini de anlatır, değerlendirir ve eleştirir. Romanın birinci kısmı olan “Büyük Ümitler” Tanzimat öncesini ele alırken “Küçük Hakikatler” ve “Sabaha Doğru”  bölümleri Tanzimat dönemini, son bölüm olan “Her Mevsimin Bir Sonu Vardır” ise Cumhuriyet döneminin başlarını ve devamını ele alır. Saatleri Ayarlama Enstitüsü’ nün ana konusu  değişimine uyum sağlayamayan bireyin topluma ve hayata karşı yabancılaşma meselesidir. Roman, Ahmet Hamdi Tanpınar’ ın ölmeden önce yayınlanan son kitabıdır.
Bazen düşünüyorum, ne garip mahluklarız? Hepimiz ömrümüzün kısalığından şikayet ederiz; fakat gün denen şeyi bir an evvel ve farkına varmadan harcamak için neler yapmayız?”
Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı insandır…”
Yazar Hakkkında:
Ahmet Hamdi Tanpınar, 23 Haziran 1901’de İstanbul’da dünyaya geldi. Adını ilk kez 1920’de “Altın Kitap” dergisinde yayınlanan “Musul Akşamları” şiiriyle duyuran Tanpınar’ın eserleri, Dergah, Milli Mecmua, Hayat, Görüş, Ülkü, Varlık, Oluş, Kültür Haftası ve Aile dergilerinde okuyucuyla buluştu. 1919’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne girdi. Cumhuriyet neslinin ilk öğretmenlerinden olan Ahmet Hamdi Tanpınar; “Bursa’da Zaman” şiiri ile geniş bir okuyucu kitlesi tarafından tanınmış bir şairdir. Şiir, hikaye, roman, deneme, makale, edebiyat tarihi gibi birçok türe yönelen Tanpınar, ”Yirmi Beş Senenin Mısraları” adı altında beş yazılık bir deneme serisi de yayımlamıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi VII. dönem Maraş milletvekilidir.
Huzur (1949)
Şiirler (1961)
Saatleri Ayarlama Enstitüsü (1962)
Sahnenin Dışındakiler (1973)
Mahur Beste (1975)
Aydaki Kadın (1987)
Kitap ile Sohbet -İstanbul Oyuncak Müzesi, 4.sezon 

Kitap: Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Yazar: Ahmet Hamdi Tanpınar

Yayınevi: Dergah Yayınları

Baskı Yılı: 1.basım/1961

Ülke: Türkiye

Tür: Roman

Sayfa: 382

 

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat