Tarihçe

Okumak

Erkenden daha okula başlamadan okumuşum ve her şeyi okumaya başlamışım. Annemin elinde sokakta yürürken her şeyi okuduğum için onu yavaşlatırmışım.

İlk kitabımı hatırlamıyorum. İlkokulun kitaplığında geçirdiğim zamanlar. Teneffüste kitaba dalıp ders zilini duymuyorum. Derse geç kalıp tek ayak üzerinde bekletiliyorum. Kitap okumak için değer…

Artık ışığı söndür diyen babamdan gizli yorgan içinde el lambası ile kitap okuyorum.

Okuduğum kitaplar hakkında konuşacak, sohbet edecek kimseler yok etrafımda o zamanlar.

Kitap ile Sohbet

Yıllar geçiyor, bir kitap kulübü kuruyorum, aynı zamanda aynı kitabı okuyalım, birlikte sohbet edelim diye…

Bir kitap okudum hayatım değişti diyen ne çok insan vardır. Bunu hep hatırlıyorum. Hayatımın bir döneminde Richard Bach’ın yazdığı uzun öykü Martı Jonathan Livingston hayatıma giriverdi. Ben bir kitap okudum, hayatım değişti demeyeceğim. Ancak çok kitap okudum, her gün okuyorum ve gerçekten hayatımı değiştirdi kitaplar.

Martı Jonathan’ın seslenişleriyle yoluma anlam katmaya karar verdim. Martı Kitap Kulübü’nü kurdum.

“Yaşamak için ne çok neden var! Balıkçı teknelerinin etrafında o rutin, sıkıcı dönüp dolaşmadan başka nedenler de var yaşamak için. Cehaletimizi kırabiliriz, becerilerimizi, yeteneklerimizi ve zekâmızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz. En önemlisi, özgür olabiliriz! Uçmayı öğrenebiliriz!

“Yaşamın gerçek anlamını arayan, bulmaya çalışan bir martıdan daha sorumluluk sahibi biri olabilir mi? Bin yıldır yaptığımız tek şey balık peşinde koşmak. Artık yaşamak için bir nedenimiz olmalı; öğrenmek, keşfetmek, özgür olmak gibi. Bana bir şans verin, öğrendiklerimi size göstereyim.”

Kitap Sohbetlerini Keşfetmek

Bir yurtdışı gezimde bir kitabevinde insanların aralarında yazar olmaksızın bir araya gelip kitap üzerine konuştuklarını görmüş, çok etkilenmiştim. Hayran kaldım. Fotoğraf kazındı zihnime, düşledim. Mesleğimle ilgili aldığım eğitimler, kırk yılı aşkın süredir süren iş hayatım ve kitaplara olan aşkım ile başladığım Kitap ile Sohbet etkinliğinin çok yere, çok kişiye ulaşması beni mutlu ediyor, her açıdan zengin hissettiriyor. Kitapdaşlarımın hepsi hayatımda pek çok şey paylaştığım, değerli arkadaşlarım artık.

Kitaptan hayatımıza doğru baktığımız sohbetlerimizde hayatın içinden her konu rahatlıkla kimse kimseyi yargılamadan konuşulur.

İnanıyorum; kitaplar geliştirir, eğlendirir, düşündürür, soru sordurur, yolculuğa çıkartır, cevaplara ulaştırır, duygularımıza yolculuk yaptırır.

Amacımız kitap ile sohbet ederken, kitabın içine girmek, kitabın kahramanlarına dokunmak, oradan kendimize, hayatımıza bakmak, paylaşmak ve aktarmak. Farklı bir deneyim; hayatın içinden konuları kitaplardan yararlanarak, anlayarak, ifade ederek, hissederek ve aynı duyguları birlikte yaşayarak deneyimliyoruz.

Kitap ile Sohbet’ de kitapların içindeki hayattır konumuz, o hayatlardan kendi hayatımıza bakarız.

Kitapları okur, olumlu ya da olumsuz etkilenir ve hayatımıza katarız.

Yasemin Sungur

WhatsApp chat