Jeanette Winterson, “Bütün kitaplarım deneyseldir; biçimlerle oynar, geleneksel anlatı çizgilerini takip etmeyi reddeder ve okuyucuyu bir oyuncu olarak dahil eder,” diyor. Bedende Yazılı da tam böyle bir roman. İlk bakışta basit bir aşk hikayesi; aşık olmak, yitirmek, kavuşulan sevgili… Ancak anlatıcı ve ana karakterin ismi yok, cinsiyeti belirsiz, yaşı bilinmiyor. Winterson buna rağmen arzulardan fedakarlığa, tutkudan ayrılığa kadar insani durumların resmini çizmeyi, gerçekliği şüphe götürmeyen bir aşk hikayesi anlatmayı, içine çekmeyi ve öyküyü okur için kişisel kılmayı başarıyor.

Winterson’ın her romanı benlik duygumuzu oluşturan arzular ve sınırlarla ilgili; korku, sınıf, ten rengi ya da beklentiler gibi aşmaya çalışmamız gereken sınırlar. Bedende Yazılı, aşkın insanı hem parçalayan hem de iyileştirip bütünleştiren gücünden, ölümcül bir hastalığın insanın benliğini nasıl yeniden oluşturduğuna kadar uzanıyor. Oyuna katılan okur için de bir kendini keşfetme yolculuğu vaadediyor 

“Güzelliğimin ve onun için bir ödül olduğumun farkındaydı. Gösterişli fakat sıradan olmayan bir şeydi istediği. Dünyaya dönüp,’ Bakın benim neyim var benim,’ demek istiyordu. (Sayfa:30)

”Aşka kimse kanun koyamaz, aşk ne emir dinler ne hizmet etmeye razı olur. Aşk kendine aittir, yalvarışlarını kulak asmaz ve şiddet umursamaz. Aşkın pazarlığını edemezsin.Aşk arzudan daha güçlü olan tek şey ve baştan çıkarılmaya direnmenin tek yerinde nedenidir. Arzular kapının dışındayken engellenebilir diyenler var. Serseri arzuların kalpten sarrafların tapınaktan atıldığı gibi çıkarılıp atılabileceğini düşünenlerde bunlar” (sayfa 68/69)

Yazar Hakkında :

Jeanette Winterson, 27 Ağustos 1959 yılında Manchester, İngiltere’de doğmuştur. Yazmaya 1980’li yıllarda başlayan İngiliz yazarlar arasında en özgün isimlerden biri olmuştur.

Jeanette Winterson, 16 yaşında ailesine lezbiyen olduğunu açıklayarak evinden ayrıldı. Oxford Üniversitesinde İngiliz edebiyatı okudu.

Daha sonra Londra’ya taşınan Winterson, 24 yaşındayken yazdığı, büyük övgüler alan ve otobiyografik öğeler taşıyan ilk romanı “Tek Meyve Portakal Değildir” 1985 yılında Whitbread Ödülünü kazandı ve yazarın kendisi tarafından televizyona uyarlandı.

1987 yılında ise Tutku romanı John Llewellyn Rhys ödülünü kazandı. Jeanette Winterson tarafından kaleme alınan son kitap “okuma Üzerine Yakın Okumalar” Delidolu tarafından yayımlanmıştır.

Kitap ile sohbet – Oyuncak Müzesi, 12. Sezon.

Kitap : Bedende Yazılı

Yazar : Jeanette Winterson

Çevirmen : Süheyla Çağlayan Mathews

Yayınevi: Sel Yayınları

Baskı Yılı: 2011

Ülke: İngiltere

Tür : Roman

1 Comment

  1. Burçin Balkan

    Bedende Yazılı çok cesur bir roman. Neden cesur çünkü yazarın iç dünyasına giriyoruz. Ben okurken en azından hissettiğim şey tam anlamıyla buydu. Sanki gizli saklı kalmasın hepsi duyulsun istemiş Jeanette Winterson. Orijinal adı Written On the Body, gerçekten de bir bedene yazılmış gibi bir aşkı tasvir ediyor. Gerçek hayatta Winterson böyle bir aşk yaşadı mı bilinmez ama okuyucuya geçirdiği kesin. Bir de orijinal metninden de okunmasını tavsiye ederim. İngilizcesi çok yalın ve çağdaş. Cinsiyetsiz bir aşk hikayesine hoşgeldiniz…

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat