“Italo Calvino’nun Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu adlı yeni romanını okumaya başlamak üzeresin. Rahatla. Toparlan. Zihnindeki bütün düşünceleri kov gitsin. Seni çevreleyen dünya bırak belirsizlik içinde yok oluversin” cümlesiyle başlayan, Calvino’nun yazarlık dehasını konuşturduğu, Calvino’nun Calvino’yu okuduğu, okurluk ve yazarlık üzerine bir başyapıt.

“Hala okuyabileceğim kitapların var olduğunu bilmek hoşuma gidiyor.”

“Onsuz yapamayacağınız bir şeyi bir kenara bırakmayı bir kere başardığında, bir başka şey olmadan da yapabildiğini, sonra bir başka şeyden de sıyrılabildiğini göreceksin.”

“Hangi liman büyük bir kütüphaneden daha güvenli bir biçimde açar sana kollarını?

“Dünya öylesine karmaşık, dolaşık ve fazlasıyla yüklü ki, biraz aydınlık bakabilmek için seyreltmek gerekiyor, seyreltmek.”

“Cinsel birleşme ile okumanın birbirlerine en çok benzedikleri nokta kendi içlerinde, ölçülebilen zaman ve uzamdan farklı bir zaman ve uzama açılmasıdır.”

Yazar Hakkında

Italo Calvino (1923-1985) Küba’da İtalyan bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Oğulları iki yaşındayken, Calvino ailesi İtalya’ya yerleşti. İkinci Dünya Savaşı sırasında direniş hareketine katılan Calvino’nun ilk öyküsü 1945 yılında yayımlandı. Yazarlığın yanı sıra gazetecilik yapan, editör olarak çalışan Calvino, çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanan yazılarıyla savaş sonrası İtalyan edebiyatının önemli isimlerinden biri haline geldiği gibi, eserleriyle bütün dünyada 20. yüzyılın en önemli yazarlarından sayıldı. Savaş dönemine ve partizan hareketine odaklanan kitaplarını (Örümceklerin Yuvalandığı Patika, Karga Sona Kaldı, Savaşa Giriş), derlediği masallardan oluşan “İtalyan Masalları” izledi, ardından Torino dönemine ait: “Emlak Vurgunu”, “Kirli Hava Bulutu”, “Arjantinkarıncası”, “Sandık Gözlemcisinin Uzun Günü” yayımlandı. Bunları “Kozmokomik Öyküler”, “Sıfır Zaman”, “Görünmez Kentler”, “Kesişen Yazgılar Şatosu”, “Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu”, “Palomar” izledi. Calvino roman ve öykülerinin yanı sıra, edebiyat üzerine de makaleler yazdı. “İkiye Bölünen Vikont”, “Ağaca Tüneyen Baron” ve “Varolmayan Şövalye” adlı romanlarının çocuklara yönelik resimli olarak hazırlanmış baskıları da çıktı.

Kitap ile Sohbet İzmir, 3.Sezon

Kitap: Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu

Yazar: Italo Calvino

Yayınevi: YKY

Baskı Yılı: 1. Baskı 2008 / 18.baskı 2020

Sayfa Sayısı: 251

Çevirmen : Eren Yücesan Cendey

Ülke: İtalya

Tür: Roman

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat