Kıpırtılar, yanılgılar, yalanlar. Haliç’te olmayan dalgalar. Tek tek düşen harfler. Döke saça, döne döne dağılan Hilmi Aydın. İnsan dediğin…

Yaralı bir hayvandır zaten.

Dünyadan Aşağı, babalar ve oğulları, sesleri ve susuşları, riyakârlığı, şimdiyi ve geçmişi, parantezin içini anlatıyor.

Kaç yalan bir cehennem eder?

Gaye Boralıoğlu, su gibi akan berrak bir dille, seneler sonra dahi konuşulacak yeni bir roman karakteri resmediyor, sıradışı ve yanıbaşımızda.

“Bu cümlelerin onda birini zamanında Nihan’a söylemiş olsaydım belki her şey daha farklı olurdu. Hayat ah’larla geçiyor işte; çıkardığımız dersler sonraki sevgiliye kalıyor.”

“Başkalarına katlanmak hiç kolay değildir ama daha zoru insanın kendine katlanmasıdır.”

“Yalnızlık bıçak sırtında yürütmektir; başarabilenler için heyecan verici ve yetkinleştirici bir deneyim, tahammül edemeyenler için can yakıcı bir çaresizlik.”

“İnsan bir anda bütün ömrü boyunca çabaladığı seyin beyhude olduğunu anlayıveriyor ve bu hayal kırıklığı onun hayatla olan bağlarını tümden zayıflatıyor.”

“Kendini hiçbir zaman sonucunu öğrenemeyeceği ama aslında hayatını değiştirecek olan bir sınava girmiş gibi hissediyordu.”

Yazar Hakkında

İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde sistematik felsefe ve mantık okudu, aynı bölümde yüksek lisans yaptı. Gazeteci, reklam yazarı ve senaryo yazarı olarak çalıştı. Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Eylül Fırtınası” filminin senaryosunu yazdı. İlk kitabı Hepsi Hikâye 2001’de, fotoğraflar üzerinden kurguladığı romanı Meçhul 2004’te, Aksak Ritim 2009’da, Mübarek Kadınlar 2014’te İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Bir gençlik romanı olan İçimdeki Ses, Günışığı Kitaplığı’ndan 2013’te çıktı. Kitapları ve öyküleri çeşitli dillere çevrildi. “Mi Hatice” adlı öyküsü kısa film olarak çekildi ve çeşitli festivallerde ödüller aldı. Aksak Ritim ile 2011 Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü Mansiyonu’nu, Mübarek Kadınlar ile 2015 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü kazandı. Almanca’da Der Fall Ibrahim adıyla yayınlanan Meçhul romanı 2017 Frankfurt Kitap Fuarı’nın “Satırlar Arasında” programına seçildi.

Kitap ile Sohbet, İzmir, 3.sezon

Kitap: Dünyadan Aşağıya

Yazar: Gaye Boralıoğlu

Yayınevi: İletişim

Baskı Yılı: 1.Baskı 2018 / 4.Baskı 2019

Sayfa Sayısı: 274

Ülke: Türkiye

Tür: Roman

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat