On İki Gezici Öykü, 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Gabriel García Márquez’in on sekiz yıllık bir zaman diliminde aralıklarla tekrar tekrar kaleme aldığı kısa öyküleri bir araya getiriyor. Yıllar öncesinin gazete notları, senaryo ve TV dizisi taslakları, zamanla Márquez’in elinde usta işi, olağandışı birer öyküye dönüşmüş.

On İki Gezici Öykü’deki kısa öyküler, García Márquez’in 1970’te yayımlanan başyapıtı Yüzyıllık Yalnızlık’ı anımsatan sahneler, olaylar ve imgelerle dolu. Usta, gerçeklik dünyasıyla düşler dünyasını buluşturmaktaki eşsiz yeteneğini bir kez daha ortaya koyuyor.

Kendimi Rüya Görmek İçin Kiralıyorum”

“…hasta olduğuna karar verilmiştir.. defalarca ve herkese söyler ‘ben yalnızca telefon etmeye gelmiştim’.”

Hayatımın en büyük zaferi, kendimi unutturabilmek oImuştur.”

Günün birinde, öleceğimi kesin olarak bilirsem, yeniden kahve içerim.”

“Her zaman derim ya, insan resimlerde, gerçek hayatta olduğundan çok daha çabuk yaşlanıyor.”

Yazar Hakkında

GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ, 1928’de Kolombiya’nın Aracataca kentinde doğdu. Hukuk ve gazetecilik öğrenimini yarım bıraktı. 1940’lardan başlayarak uzun yıllar gazetecilik yaptı. Yine aynı yıllarda öykü yazmaya başladı. Yayımlanan ilk önemli yapıtı, Yaprak Fırtınası’ydı. Albaya Mektup Yok, ülkesi uğruna savaşarak yaptığı hizmetlerin karşılıksız kaldığını anlayan bir subay eskisinin öyküsüydü. Bunu Hanım Ana’nın Cenaze Töreni (1962) ve Şer Saati (1962) izledi. García Márquez, en tanınmış romanı Yüzyıllık Yalnızlık’ı (1967), Meksika’ya ilk gidişinde yazdı. Yüzyıllık Yalnızlık’taki bir bölümden esinlenerek yazdığı öykülerini İyi Kalpli Eréndira (1972) adlı kitapta toplayan yazar, daha sonra birbiri ardı sıra Mavi Köpeğin Gözleri’ni (1972), Başkan Babamızın Sonbaharı’nı (1975), Kırmızı Pazartesi’yi (1981), Kolera Günlerinde Aşk’ı (1985), Simón Bolívar’ın yaşamının son aylarını konu edinen Labirentindeki General’i (1989) yayımladı. García Márquez, 1982’de Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. 2014’te Meksika’da seksen yedi yaşında hayata veda etti.

Kitap ile Sohbet İzmir, 3.Sezon

Kitap: 12 Gezici Öykü

Yazar: Gabriel Garcia Marquez

Yayınevi: Can Yayınları

Baskı Yılı: 1.Baskı 1993 / 13 .Baskı : Mayıs 2018

Sayfa Sayısı: 192

Çevirmen : İnci Kut

Ülke: G.Amerika

Tür: Öykü

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat