Bazı eleştirmenlerin “şeytanın avukatı” sıfatını yakıştırdıkları Gündüz Vassaf’ın, bu kitabı, çimizde büyütüp yaşattığımız küçük ‘totaliter dünyalar’ımızı afişe ediyor, daha doğrusu ‘yüzümüze vuruyor’.

Totalitarizmin -anne karnındaki bebeğin beslenmesi gibi- bireyle toplumu bağlayan göbek bağıyla semirdiğini, hayata ilişkin algılarımızı ve kimi dayatılan kimisini de gönüllü olarak kabul ettiğimiz kavramları irdeleyerek gösteriyor.

”Yeryüzünde yaşayabileceğimiz bir sürü yer olduğu halde o kadar sıkışıp kaldık ki, ne zaman yürüyüp ne zaman duracağımızı gösteren ışıklara muhtacız.”

Çocuklar hayata ana babalarını severek başlar, zamanla onları eleştirir ve nadiren affederler.”

Aşırı haber ve bilgi bolluğu, bizi her türlü bilgi ve habere karşı duyarsızlaştırıyor… Daha bir haberi anlayıp, onu belirli bir bağlama oturtma fırsatını bulmadan bir sonraki haberle karşılaşıyoruz.”

Şarapla, şiirle ya da erdemle, nasıl isterseniz. Ama sarhoş olun.”

Aşkın varlığından çok yokluğunun bilincindeyiz.”

Yazar Hakkında : Gündüz Vassaf, Türk yazar ve psikolog. Yazar, psikoloji alanındaki eserlerinden çok, tarihe farklı bir bakış açısıyla yaklaştığı çalışmalarıyla tanınmaktadır. Radikal gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. İnsan, tarih, sosyoloji, popüler kültür konularında her Pazar yayınlanan “Gerçek Orada Bir Yerde” adlı programda Murat Belge ve Şerif Mardin ile birlikte yer aldı.

Kitap ile Sohbet, İzmir, 1.sezon

Kitap: Cehenneme Övgü

Yazar: Gündüz Vassaf

Yayınevi: İletişim

Baskı Yılı: 2009

Sayfa Sayısı: 279

Ülke: Türkiye

Tür: Deneme

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat