Yaşar Kemal’in “Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana” romanı ile başlayan, “Karıncanın Su İçtiği” ve “Tanyeri Horozları” kitaplarıyla devam eden Bir Ada Hikayesi dörtlemesi, son kitabı “Çıplak Deniz Çıplak Ada” ile tamamlanır. Bir Ada Hikayesi dörtlüsü, savaşlardan, kırımlardan, sürgünlerden payını alan insanların, Yunanistan’a gönderilen Rumların boşalttığı bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarını anlatır. Bir Ada Hikayesi dörtlemesinin ilk romanı “Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana”da Lozan’da alınan mübadele kararıyla, Rumlar Yunanistan’a gönderilmiş ve savaşlarda yerini yurdunu yitirmiş insanların Ege’deki bu adaya yerleştirilmelerine karar verilmiştir. Adaya sığınan çeşitli kökenlerden insanlar, bütün acılara karşın umudu ayakta tutarak yeni bir yaşamın filizlerini yeşertirler. “Karıncanın Su İçtiği”, beklemenin ve sabrın romanıdır. Savaştan dönmeyen yakınlarını bekleyen kadınların, yurduna dönmeyi bekleyen sürgünlerin, denizi bekleyen balıkçıların, aşkı bekleyen yüreklerin sonsuz bir sabırla hayata duydukları inanç, adanın doğasına, insanlarına duyulan sevgiyle aydınlanır. “Tanyeri Horozları”, yeni bir yaşam kurma çabası, korku, özlem, umut, sabır ve geçmişin acıları arasında, aşktan ve insan olmaktan duyulan sevincin romanıdır. “Çıplak Deniz Çıplak Ada” ise, Yaşar Kemal’in yerlerinden edilen insanların Ege’de bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarının destansı öyküsü, Bir Ada Hikayesi’nin dördüncü ve son kitabıdır. Dörtlünün bu son romanında, geçmişin yaraları kapanmaya başlamıştır ama izlerini tamamen silmek mümkün değildir. İçinde farklı dillerin, dinlerin, mezheplerin olduğu ve bunların sorun değil de güzellik olarak görüldüğü, tüm dünyayı, tüm insanlığı olması gerektiği gibi resmeden huzurlu bir ada… 

Bir ömür korkarak yaşamak, rahat bir uyku uyuyamamak. Her gün, her gün ölüm korkusu, ölüm acısı… Korku hapishanesinde tek başına yaşamak işkencenin en korkuncudur. Bir de korku insanın tek başına ölmeye kalmasıdır.”

İnsana ne olursa olsun, başına ne gelirse gelsin, umudunu kesmemeli. Yalnız kalmış, umudunu yitirmiş insan yarı ölü bir insandır.”

“Ben ayla konuşan kızlar kadınlar gördüm. Sıkışmış insanlar her şeyle konuşurlar. Yeter ki insan çaresiz kalmasın. Yağan yağmurla, düşen karla, esen yelle konuşur.”

Yazar Hakkında:

Yaşar Kemal 1923 yılında Osmaniye Kadirli de dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Kemal Sadık Göğceli olan, Nobel Edebiyat Ödülü ne de aday gösterilmiş, uluslararası üne sahip, ülkemizin en önemli yazarlarındandır. Türkiye de ve dünyada en çok bilinen ve ilgi çeken kitaplarının başında “İnce Memed” gelir. Edebiyata olan ilgisi ortaokul yıllarında başlamış, öyküleri o dönem çeşitli dergilerde yayınlanmıştır. Edebiyatımızda adı hep Çukurova ve halk efsaneleri ile anılmıştır. Edebiyat hayatının yanı sıra, siyasi faaliyetlere de katılan Yaşar Kemal, 1967’de çıkarmaya başladığı “Ant” adlı derginin eklerinden biri sebebiyle 18 ay hapse mahkum oldu. Yazıları ve siyasi etkinlikleri dolayısıyla birçok kez soruşturma geçiren Yaşar Kemal, 1974-1975’de Türkiye Yazarlar Sendikası’nda Genel Başkan olarak görev yaptı. Kemal, 1988’de kurulan PEN Yazarlar Derneği’nin de ilk başkanı oldu. Eserlerinde sade ve akıcı bir üslup kullanmayı tercih eden ünlü yazar, roman ve öykülerinde çoğunlukla Çukurova’da yaşanan insan dramlarını işledi. Kemal’in “İnce Memed”in de aralarında bulunduğu 9 eseri de beyaz perdeye aktarıldı ve birçok eseri tiyatroya uyarlandı. Kitaplarında Anadolu’nun efsane ve masallarından da yararlanan Kemal, 1970’ten sonra yazdığı romanlarında ise şehir insanının hayatını ele aldı. Yurt dışında da birçok ödüle layık görülen Kemal, “Uluslararası Cino del Duca ödülü”, “Legion d’Honneur nişanı”, “Commandeur payesi”, “Fransız Kültür Bakanlığı Commandeur des Arts et des Lettres Nişanı”, “Premi Internacional Catalunya”, Fransa tarafından verilen “Legion d’Honneur Grand Officier rütbesi”, Alman Kitapçılar Birliği’nin verdiği “Frankfurt Kitap Fuarı Barış Ödülü”nün de bulunduğu 20’yi aşkın ödül, ikisi yurt dışında olmak üzere, 7 fahri doktorluk payesi aldı. Hayatı boyunca şiir, öykü, roman, anı, röportaj, derleme, söyleşi, deneme, oyun, fıkra, makale ve senaryo gibi birçok edebi türde eser kaleme alan usta yazar, Türk edebiyatına 26 roman, 11 deneme, 9 röportaj, 2 öykü ve şiir alanında bir eseri miras bıraktı. Yaşar Kemal 28 Şubat 2015 de vefat etti.

Kitap İle Sohbet, İstanbul Oyuncak Müzesi, 4. Sezon

Kitap: Çıplak Deniz Çıplak Ada, Bir Ada Hikayesi 4

Yazar: Yaşar Kemal

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Baskı Yılı: 2012

Sayfa Sayısı: 272

Ülke: Türkiye

Tür: Roman

 

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat