Müzik kanına karışıyor Ninon’un, lenfositlerin, NK’lerin, Beta 2’lerin sayılarına baş kaldırarak. Müzik Gino için dizlerimde, diyor vücudu, müzik kürek kemiklerimin altında, kalça kemiğimin arasında… Gino için müzik, parmaklarımın küçük kemiklerinde, pankreasımda ve beni öldürecek olan virüsümde, yapamayacağım her siktirik şeyde ve gözlerimin sorduğu karşılıksız sorularda senin müziğinle birlikte çalınan müzik var Gino. Müzik duruyor, Gino, Ninon’a bakıyor ve: Mutluluk üstüne tek söz söylemeden bunu gerçekleştirebiliriz, değil mi? diyor. Ninon duraksıyor, sonra gözleri mutluluktan yaşla dolu, Gino’yu dudaklarından öpüyor. Sonsuzluktan önce ne yapacağız? Acele etmeyeceğiz.

 

‘’ Tanrının gözünde tenekeyle altının ne farkı var? Sizce de öyle değil mi?” (Sayfa 7)

‘’ Bakışların, küçücüğüm,Yüreğimi deldi geçti.’’(Sayfa 11)

‘’ Benimle evlenmek hiç yaramadı ona. Düzenini bozdum.’’(Sayfa 50)

‘’ Çöp diye bir şey yoktur oysa. Kaldırıp attığımız şeylerin karışıklığıdır çöplük.’’(Sayfa 79)

 

 

Yazar Hakkında :

1926’da Londra’da doğdu. İngilizce yazan en etkili sanat eleştirmenlerinden biri olan Berger, ayrıca senaryo yazarı, romancı ve belgesel yazarı olarak da tanınıyor.

İlk romanı 1958’de yayımlanan “Zamanımızın Bir Ressamı”dır. Romanı “G.” İle 1972 yılında Booker ödülünü almıştır.

Metis Yayınları yazarın klasikleşmiş yapıtı Görme Biçimleri’nin (1986) yanı sıra, Picasso’nun Başarısı ve Başarısızlığı (1988), Düğüne (1997), Alain Tanner ile birlikte yazdığı 2000 Yılında 25 Yaşına Basacak Olan Yunus (1997), Görünüre Dair Küçük Bir Teoriye Doğru Adımlar (1999) ve Fotokopiler (1999) adlı kitaplarıyla, özellikle görsellik üzerine denemelerini bir araya getiren O Ana Adanmış (1988) adlı seçkisini yayımlamıştır. Berger’ın son romanı Kral ise 2001 yılında Müge Gürsoy Sökmen çevirisiyle yayımlandı.

Kitap ile Sohbet – Oyuncak Müzesi , 2.Sezon

 

Kitap Adı : Düğüne

Yazar : John Berger

Çevirmen : Cevat Çapan

Yayınevi : Metis Yayıncılık

Baskı Yılı: 2015

Ülke : İngiltere

Tür : Roman

Sayfa : 160

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat