Melville bu kısa ama çarpıcı hikâyesinde “en iyi hayat en kolay hayattır inancına derinden bağlı” bir Wall-Street avukatının, “yapmamayı tercih eden” Bartleby’yi işe almasıyla bu inancının ve hayatının temellerinden sarsılmasını anlatır. Yirminci yüzyıl edebiyatını derinden etkileyen Bartleby dünya edebiyatının simge karakterlerinden biri, hayata karşı takınılan alabildiğine net bir tavrın ismidir. Kâtip Bartleby bir reddedişin, bir direnişin, nihayet insanın kendisi olarak kalma iradesinin ölümsüz simgesidir.

İlk kez 1853 yılında Putnam’s Monthly Magazine’de tefrika edilen Kâtip Bartleby, 1856’da Piazza Tales adlı hikâye kitabında yayımlanmıştır.

Ciddi bir insanı pasif bir direniş kadar çileden çıkaran bir şey yoktur.”

İnsanın en sakin ve bilge olduğu zamanlar,sabahları uykudan uyandıktan hemen sonraki zamandır.”

Yoksulluğu büyüktü, ama yalnızlığı çok korkunçtu.”

Ah Bartleby! Ah insanlık!”

Olmaz, şu anda hiçbir iş yapmamayı tercih ediyorum.”

Yazar Hakkında

Herman Melville (1819-1891): Amerikan edebiyatının en büyük yazarlarından biridir. Küçük yaşta çalışmak zorunda kaldı, dört yılını denizlerde geçirdi. Bu tecrübesi tüm eserlerine, özellikle de en büyük eseri sayılan Moby Dick’e yansıdı. Moby Dick, Kâtip Bartleby, Benito Cereno, Billy Budd gibi bugün hepsi birer klasik olan eserler vermesine rağmen yaşarken pek ilgi görmeyen Melville, yirminci yüzyılın ilk yarısında âdeta yeniden keşfedildi.

Kitap ile Sohbet İzmir, 3.Sezon

Kitap: Katip Bartleby

Yazar: Sylvia Plath

Yayınevi: T.İş Bankası Kültür Yayınları

Baskı Yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 72

Çevirmen : Hamdi Koç

Ülke: Amerika

Tür: Roman

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat