Paris’in merkezinde, gösterişli bir apartmanda, müzik, resim ve felsefe meraklısı, Rus edebiyatı ve Japon sineması tutkunu elli dört yaşında bir kapıcı kadın. Son derece zeki ve üstün yetenekli ama içe dönük ve yaş gününde intihar etmeyi planlayan on iki yaşında bir kız çocuğu. Utangaç bu iki özel insanı birleştiren bağ binaya yeni taşınan kibar Japon beyefendisi olacaktır. Sessiz insanların zengin iç dünyalarında gelişen, göze çarpmayan güzellikleri yücelten, sınıflar ve nesiller ötesi bir dostluğu konu edinen Kirpinin Zarafeti, pek çok ülkede yayımlanmış, milyonlarca okura ulaşmış, zarif ve etkileyici bir roman.

“Her şeyin, özellikle de hayata dair mutlak olguların ne kadar pamuk ipliğine bağlı olduğunu gösteren nefis bir kitap.”- Le Soir

Yapmayı bilenler yapıyorlar, yapmayı bilmeyenler öğretiyorlar, öğretmeyi bilmeyenler öğretmenlere öğretiyorlar ve öğretmenlere öğretmeyi bilmeyenler politika yapıyorlar.”

Görünüşe ve konuma bakıp insanların zekasına ne çabuk karar veriyoruz!”

Bizler hayatta kalma silahıyla donanmış hayvanlar olduğumuzu biliyoruz; yoksa dünyayı kendi düşünceleriyle şekillendiren tanrılar değiliz.”

Sonsuzluk kovalayan yalnızlık biçer.”

Bizler boşluğun kemir­diği uygarlıklar olduğumuz için midir ki eksikiğin kaygısı içinde yaşıyoruz?”

Yazar Hakkında

1969 Casablanca doğumlu. Barbery École Normale Supérieure de Fontenay-Saint-Cloud’a 1990 yılında girdi ve 1993 yılında felsefe alanından mezun oldu. Daha sonraki yıllarda Université de Bourgogne’de, bir Fransız lisesinde ve Saint-Lô’deki Institut Universitaire de Formation des Maîtres’de (Öğretmen eğitim enstitüsü) felsefe dersleri verdi.

2000 yılında ilk romanı Une Gourmandise yayınlandı. Bu kitap on iki dile çevrildi. 2006 yılında çıkan ikinci kitabı Kirpinin Zarafeti (L’Élégance du hérisson) Fransa’nın en çok satanlar listesinde 30 hafta boyunca ilk sırada yer aldı. Mayıs 2008’e kadar elli baskısı yapılan eserin bir milyondan fazla kopyası satılmıştı. 2008 yılında bir sanatçı rezidansı olan Villa Kujoyama’da yaşamaya hak kazanan Barbery, şu anda eşiyle birlikte Kyoto’da yaşamaktadır.

Ödülleri

2006: Georges Brassens Ödülü (Kirpinin Zarafeti ile)
2007: Prix Rotary International
2007: Prix des libraires pour l’Élégance du hérisson (Yayıncılar ödülü – Kirpinin Zarafeti ile)
2007: Prix des Bibliothèques pour Tous, pour l’Élégance du hérisson (Kütüphaneciler ödülü – Kirpinin Zarafeti ile)

Kitap ile Sohbet İzmir, 3.Sezon

Kitap: Kirpinin Zarafeti

Yazar: Muriel Barbery

Yayınevi: Kırmızı Kedi

Baskı Yılı: 2019

Sayfa Sayısı: 304

Çevirmen : Işık Ergüden

Ülke: Fransa

Tür: Roman

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat