Kitap okuyorum, okumayı seviyorum.
Boş zaman uğraşısı değil benim için kitap okumak. Kitap okumak nefes almak gibi, su içmek gibi, temel bir ihtiyacım. Hobim değil kitap okumak. Kitap okumadan hobi olarak bahsetmek garip gelir. Canım sıkıldığı için okumam kitapları. İyi vakit geçirmek için okumam. Keyiflenmek için de okumuyorum. Kitapların hayatımdaki yerlerini bilirim. Keyfim de bilinçlidir, ne zaman ne yapacağını bilir. Can sıkıntısının insanın kendi canından sıkılmak olduğunu bilirim. Canım sıkılmışsa vardır bir meselesi, bazen bırakırım sıkılır,  sıkılmak iyi gelir, bazen konuşur dertleşiriz canımla. Anlaşırız biz canımla… 
Kitap okuyorum;  düşünmek için, sezgilerimi güçlendirmek, anlamak, öğrenmek, yorum yeteneğimi güçlendirmek için okuyorum. Merak ediyorum, sorularıma cevap bulmak için okuyorum. Başka hayatların içine girmek için okuyorum. Duygularımı daha iyi anlamlandırmak için okuyorum.
Okuduğum kitaplar kelime dağarcığımı zenginleştirmişse, yeni sözcükler sohbetime katık olmuşsa, kafamın arkasında da gözler varsa, bu sayede dünyam/algım büyümüşse, başka fikirlerin sahibini dinlememi, anlamamı ve yorumlamamı sağlamışsa ben iyi bir okurum demektir.
Yeni yollar açılmışsa önümde, merak duygum içimi kıpırdatıyorsa, sorularım artmışsa, yeni kitapların peşine düşmüşsem ben iyi bir okurum demektir.
Kişisel gelişim kitaplarından değil, edebiyat dediğimiz, şiir, öykü ve romanlardan bahsediyorum. İşim gereği mesleki yayınları da takip ediyorum, insanın birey olma yolculuğunda onları geliştiren kitapları da takip ediyorum.
Kitap okuyalım, çeşit çeşit okuyalım. Tüm bağımlılıklardan korkarım. Kapıldığım türler ve yazarlar vardır elbette, ancak açığımdır her türe ve yeni yazarlara.
 
Yalnız okunur kitap, kitap okurken susar insan. Dili susar da duyuları konuşur. Kitap okumak aslında aktif bir eylemdir, öğrenmededir insan. Kitabı okur da hayatını dokur insan.
Okuduğu kitabı konuşacak #kitapdaşlar da varsa daha ne ister insan?
Hayatımın anlamını değerli kılıyor okuduğum kitaplar.
Yasemin Sungur
#EdebiyatNeİşeYarar

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat