‘Lizbon’a Gece Treni’ barındırdığı tema zenginliğiyle şaşırtıcı bir roman. Dille, tarihle, aşkla, duygularla; kısaca dünyaya atılmış bireyin içinde bulunduğu durumla sorgulayıcı bir hesaplaşma…

Antik diller öğretmeni Raimund Gregorius lisede ders sırasında ansızın sınıftan çıkar, duyduğu Portekizce bir kelimenin büyüsüne kapılarak yaşadığı şehri, düzenli hayatını terk edip hakkında hiçbir şey bilmediği gizemli bir Portekizlinin, doktor ve yazar Amadeu Pradonun izini sürmek üzere Lizbona doğru trenle yola çıkar.

“Okuyan insanlar vardı, bir de ötekiler. birinin okuyan mı okumayan mı olduğu hemen anlaşılıyordu. İnsanlar arasında bundan daha büyük bir fark yoktu.”

“Çocuklarının karşısında liyakatini kanıtlamak bir baba için ne kadar zordur! Ve kişinin, bütün zayıflıklarıyla, körlüğüyle, hataları ve cesaretsizliğiyle çocuklarının ruhlarına kazındığı düşüncesi ne kadar katlanılmazdır!”

“Rüşveti beden, ruhtan daha zor kabul eder.”

“Hiç anlayamıyorum, insan nasıl bu kadar unutkan olabilir?”

“Ruh, gerçeklerin olduğu bir yer midir? Yoksa gerçek denen her şeyler sadece hikayelerimizin aldatıcı gölgeleri midir…”

Yazar Hakkında : Asıl adı Pascal Bieri, olan İsviçreli yazar, 1944 yılında Bern’de doğdu. Berlin’de yaşamaktadır. Lizbon’a Gece Treni yazarın üçüncü romanıdır.

Kitap ile Sohbet İzmir, 1. Sezon

Kitap : Lisbon’a Gece Treni

Yazar :  Pascal Mercier

Yayınevi : Kırmızı Kedi

Baskı Yılı: 2012

Ülke: İsviçre

Çevirmen : İlknur Özdemir

Tür : Roman

Sayfa Sayısı  : 400

 

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat