… bizim gelincik tarlamız da bir  dahaki bahara yok, Manves almış orayı da, üst yamacından çevirmeye başlamışlar bile, telefon fabrikası kuracaklarmış, Erice’nin yoksulu, sahipsizi bol nasıl olsa, işçi bulmaktan yana sıkıntı çekmiyorlar.

Manves City, Türkiye’nin büyük şirketlere teslim olan bir beldesinde, Erice’de yaşananları gözler önüne seriyor. Yıllar sonra hapisten çıkıp memleketine dönen Ersel, dev üretim tesislerinin ve fabrikaların ele geçirdiği bir Erice’yle karşılaşır. Yuvası dağılmış olan Ersel kayıplara karışan üvey kızının peşine düşer. Bu dokunaklı yolculuğunda, yerel bir gazetede yazılarıyla halkın sesi olan çocukluk arkadaşı Nergis, ona eşlik edecektir.

Baharı minibüs camından kokladım bu sene.”

“Büyüdükleri yokluk dünyasında söz yaraya merhem olur, ağrıya ilaç, hastaya tabip…”

Zaman kanatlanmış, nereye demişler, yeniye demiş”

Acıyı sızıyı dindirmeyen söz kulağa işlemez, savrulup gider.”

Kadın sadece evladına, sevdiğine emek veren biri değil, bir hayattır, ömürdür.”

Yazar Hakkında

1957’de Kayseri’nin Bünyan ilçesine bağlı Karacahevenk köyünde doğdu. 1966’da 9 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi. Ortaöğrenimini Beşiktaş Kız Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Telefon Başmüdürlüğü’nde kısa bir süre çalıştı. İlk kitabı ‘Sevgili Arsız Ölüm’ 1983’te yayınlandı. Anadolu’daki köy yaşamı ve insanlarını masalımsı bir atmosferde ve ‘Yüz Yıllık Yalnızlık’ tadında anlattığı bu ilk romanıyla büyük ün kazandı. Ardından peş peşe diğer romanları geldi. Eserleri İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Farsça ve Hollandacaya çevrildi. Değişik üslubu ve yaklaşımıyla kuşağındaki edebiyatçıların önde gelen isimlerinden biri oldu.

Latife Tekin tüm eserlerinde, Murat Belge’nin ifadesiyle Şeker Ahmet Paşa’nın tabloları gibi, anlatının içinde durdu, anlatısını bu teknikle biçimledi.

Tekin, 1996 yılında Gümüşlük Akademesi’ni hayata geçirdi. Gümüşlük Akademisi Vakfı, Gümüşlük’te bir akademi gibi evrensel düşünceyle, vakıf gibi toplumsal sorumlulukla çalışan bağımsız bir bahçedir. İnsana, topluma, doğaya, sanata ilişkin yeni düşünceleri buluşturmak, yeni bir dünyanın olanaklarını araştırmak, çeşitli deneyimlerin ve duyarlılıkların aktarılması ve paylaşılmasına olanak sağlamak başlıca varlık nedenidir.

Kitap ile Sohbet, İzmir, 3.sezon

Kitap: Manves City

Yazar: Latife Tekin

Yayınevi: Can Yayınları

Baskı Yılı: 1.Baskı Kasım 2018 / 3 .Baskı : Şubat 2019

Sayfa Sayısı: 152

Ülke: Türkiye

Tür: Roman

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat