19. yüzyıl Kanadası’nda İrlanda göçmeni, 16’lık hizmetçi Grace Marks. Patronunu ve metresini öldürmekle suçlanıyor. Bu vahşi cinayette suç ortağı James McDermott, asılırken bütün suçu bu kızıl saçlı güzele yıkıyor. Basın, Kilise, politikacılar, ahlakçılar, ruhun peşinden koşan İspirtizmacılar, bilinci keşfetmeye çalışan bilimciler el yordamıyla bir “cani”nin portresini tamamlamaya çalışırken, Grace melek mi şeytan mı olduğunu ele vermeyen ifadesiyle hikâyesini müphemliğin sınırında tutmayı başarıyor.

Sonra da dedim ki kendi kendime. Bir şeye çare bulamıyorsan katlanmasını bileceksin…”

“..ama bir şeyi düşünmek başkadır yapmak başka. Hepimiz düşündüklerimiz yüzünden mahkemeye çıkacak olsak. hepimiz asılırdık…”

Benden kalan hiçbir iz yoksa,arkamda hiç iz bırakmamışsam, hiç var olmamışım demektir…”

Oysa delirince bir yere gittiği yok insanın, durduğun yerde duruyorsun. Ve bir başkası gelip senin içine giriyor.”

Şimdi bir aynanın karanlığıdır baktığımız; oysa o gün gelince, yüz yüze bakacağız…”

Yazar Hakkında

Kanadalı şair, yazar, eleştirmen, denemeci, feminist ve çevre aktivisti. Özellikle “ütopya” ve “distopya” kavramlarını birleştirerek “üstopya” adını verdiği kendine özgü bilimkurgu türündeki romanlarıyla tanındı. Kör Suikastçı (Man Booker Ödülü), Tufan Zamanı, Antilop ve Flurya, Damızlık Kızın Öyküsü, Nam-ı Diğer Grace, Cadı Tohumu gibi romanları Türkçede de yayımlandı. Atwood, 2017’de Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği tarafından verilen Barış Ödülü’ne layık görüldü.

Kitap ile Sohbet İzmir, 2.Sezon

Kitap: Nam-ı Diğer Grace

Yazar: Margaret Atwood

Yayınevi: Doğan Kitap

Baskı Yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 208

Çevirmen : Özden Arıkan

Ülke: Kanada

Tür: Roman

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat