Amerikalı yazar TOM ROBBINS‘in dördüncü romanı olan PARFÜMÜN DANSI 1985 senesin New York Times En çok satanlar listesinde yer almış tüm dünyaca bilenen bir kült roman. Kurguda iki ayrı hikaye yol alır. Biri Antik çağda geçen diğeri ise 21 yy Amerika’sında. Dili oldukça hicivli sayılır. Her iki hikayedeki kahramanlarımız ölümsüzlük arayışı içinde oldukları bir şişe parfümün peşindedirler.

Kitabın orijinal adı olan Jitterbug aslında bir tür swing dansının adı. Kitabın sonlarına doğru bu dansın önemi daha netleşiyor. Ölümsüz olmanın yollarını arayan kahramanlarımız içsel yolculuklarında empatiyle öğreniyoruz. Ölümsüzlüğe ulaşan epik kahramanımız Alobar, ölümsüz olma yolunda Bandaloop rahiplerinden aldığı dersi şu şekilde aktarıyor:

“…uzun zaman önce, Batı’da iki tipe rastlamıştım. Başlangıçta her ikisi de bana kötü davranmışlardı; ama biri bana özel bir cesaret, öteki de özel bir korku verdi. Bu yolculuğu yapabilmem için bunların her ikisine de ihtiyacım olduğunu sonradan anladım. Bilgeliği elinde tutanlar, onu her gelene sunamazlar. İnsanın onu alabilmesi için hazırlanmış olması gerekir. Yoksa ona yararından çok zararı dokunur. Ayrıca, bilgeliğin duru sularında suyu bulandırınca herkese de zararı dokunur. Demek ki bilgiyi arayan insan önce sınanmalı, buna layık olup olmadığı anlaşılmalıdır.”

Kudra ile Alobar mağaralarında kaldıkları süre içinde dört elemente dayalı bir program geliştirmişlerdi. Bu dört element, hava, su, toprak ve ateşti. Bunlara ek olarak Doktor Dannyboy bir de beşinci elementi getiriyordu ortaya: POZİTİF DÜŞÜNCE...tüm ölümlerin yüzde 90 intihar sayılabileceğini söylüyordu.

“Hayata karşı merak beslemeyen var olmaktan çok az sevinç duyan kimseler bilinçaltında hastalıkla, kazayla ve şiddetle işbirliği yapar, onları kendi üstlerine çekerler,…”

Alobar ve Kudra ölümsüz olabilmek için maddesel olarak çözülmeleri ve tekrar geriye dönmeden evvel, Öteki Taraf’ta birbirlerini bulabilmek için özel bir kok geliştirmeleri gerekmektedir.

“Koku, en eski anılarımız için bir kanaldır. Geçmişle en güçlü bağımız, geleceğe olan yolculuğumuzda en sadık yol arkadaşımızdır. Edebiyetin simgesi olabilir.”

 

YAZAR HAKKINDA:

1932 yılında doğan TOM ROBBINS Kuzey Carolina’da dünyaya geldi. Güzel Sanatlar ve Müzik Enstitüsünde  okuyan Robbins, 1958 yılında editörlük yapıp köşe yazıları yazmaya başladı.

Daha sonraları Seattle Times’te sanat eleştirmeni olarak görev yaptı. Haftalık radyo prog0.ramları yapan Robbins The Doors müzik grubu hakkında çıkartmış olduğu bir eleştiri yazısından sonra kendi yazınsal kimliğini de bulmuş oldu. 1967’da ilk romanı Another Roadside Attraction yayınlanır. Sonrasında peş peşe dokuz roman yazar. Terence McKenna ile yakın dostluğu olan Robbins‘in kitaplarından bazıları bu dostluktan izler taşımaktadır. Sayısız öykü yazmış olan Robbins‘in ayrıca bir de novellası bulunmaktadır.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ, 2008 ,1.SEZON KİTABI 

KİTAP ADI:                PARFÜMÜN DANSI

ÖZGÜN ADI:             JITTERBUG PERFUME

ÇEVİRMEN:              BELKIS ÇORAKÇI DİŞBUDAK

YAYINEVİ:                AYRINTI, 1.BASIM 1995 / 40.BASIM MART 2019

SAYFA SAYISI:         432

TÜR:                             ROMAN

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat