Feyza Hepçilingirler, 21 yılda yazmış olduğu, Tanrıkadın romanında darbelerin yalnızca toplumsal etkileri olduğu yanılgısına düştüğümüzü, bireyin hayatına etkilerini hep göz ardı ettiğimizi bizlere hatırlatır. Darbeler sadece toplumların yaşamını sarsmakla kalmaz, insanların hayatını da alt üst eder.  Romanda 12 Eylül darbesinin acısıyla sarsılan Ayşe karakteri, günün birinde umutsuz aşkı Doktor Tahir den aldığı bir telgrafla yollara düşer. Gece yaptığı bu uzun yolculuk sırasında, darbe ikliminde içinde yaşadığı toplum için verdiği mücadeleyi düşünürken, kendi iç dünyasını, kendi ruhunu ne kadar ihmal ettiğini fark eder. Bu yolculuk onu hem yakın geçmişteki 12 Mart dönemine, hem çocukluğuna, hem de kendi iç dünyasına götürecektir. İçinde bulduğu şeyler, hiç de bulmayı beklediği şeyler değildir. Yaşanmış, yaşanmamış aşklar, yoksulluklar, kırgınlıklar, öfkeler, karmaşık ilişkiler, darbe dönemi, işkence, hapishane, darbelerle örselenen genç bir kuşak… Sevdiği tek erkeğe ulaşmak üzere olduğunu sanırken yolu, kendisi gibi yoksulluk içinde büyümüş Sacide ve Zehra ile de kesişecektir. Yıllardır görüşmediği sevdiğinin ısrarlarıyla çıktığı yolda yanına bütün geçmişini de almıştır. 

   “Toprağın altı, ana rahmi gibidir; nemli ve sıcak. Doğurgandır toprak, kadın gibi ya da kadın doğurgandır, toprak gibi. Belki topraktan almıştır doğurganlığını kadın, belki toprağa vermiştir; ama kadının tanrısallığından hiç kuşku duymamıştır toprak. Yalnız toprak değil, denizler de gökler de inanmıştır kadına ve tanrısallığına.”

   Çünkü her kadın bir tanrıdır. Yalnız o güce, kendisini katarak, kanıyla canıyla besleyerek yaşam verme gücüne sahip olduğu için değil, yaşamın her alanında alçakgönüllü bir üretkenlikle yaratıcılığını sürdürdüğü, beslemek, büyütmek gibi tanrı niteliklerini, bunlarla övünmeyi aklına bile getirmeden taşıdığı için de…”

   Yazar Hakkında

   Feyza Hepçilingirler 26 Ocak 1948 de Balıkesir’de dünyaya geldi. 1966 yılından başlayarak Feyza Baran imzası ile şiirler kaleme aldı. 1971’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Ardından yurdun farklı illerinde edebiyat öğretmeni olarak çalıştı. 1981’de Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Edebiyat Bölümü’ne atandı. 1984’te bu görevinden YÖK uygulamalarına karşı çıkarak istifa etti. Feyza Hepçilingirler’n ilk öyküsü 1979’da Türk Dili dergisinde çıktı. Yazarın daha sonra öykü ve yazıları sırası ile Varlık, Yarın, Dönemeç, Sesimiz, Öğretmen Dünyası, Yaban, Gösteri, Okur ve Yaşasın Edebiyat dergileri ile Cumhuriyet, Siyah Beyaz ve Günlük Haber gibi gazetelerde yer aldı. Hepçilingirler, ilk öykü kitabı olan “Sabah Yolcuları” ile dikkatleri çekse de asıl ününü 1985’te Sait Faik Hikaye Armağanı’nı da kazandığı “Eski Bir Balerin” adlı öyküsü ile kazandı. Yazarın Türkçenin yanlış kullanımları üzerine kaleme aldığı eleştiri yazılarından oluşan “Türkçe. Off” ve bu kitabını devamı olan “Dedim Ahh” adlı yapıtları ile büyük yankı uyandırdı.

   Kitap ile Sohbet, İstanbul Oyuncak Müzesi, 4.sezon

   Kitap: Tanrıkadın

   Yazar: Feyza Hepçilingirler

   Yayınevi: Remzi Kitabevi

   Baskı Yılı: 2002

   Sayfa Sayısı: 296

   Ülke: Türkiye

   Tür: Roman

    

    

   Bir Yorum Yaz

   WhatsApp chat