Bu kitap bir harita ve kaçış planıdır.

Tanrılar Okulu kitabında kahramanımız; New York’ta yaşayan, iki çocuklu, eşini genç yaşta kaybetmiş, yaşadığı hayattan memnun olmayan, kendini düzenin içinde kıstırılmış gibi hisseden, yaşadığı iş ve günlük hayat temposunda nefes dahi alamadığını düşünen bir yönetici, yani yazarımızın kendisidir. İçinde bir türlü dolduramadığı bir boşluk hissi vardır. Ancak bir gün, hayatının iyice çıkmaza girdiğini düşündüğü bir zamanda, ‘Dreamer’ ile karşılaşır. Kitapta Dreamer ın gerçek bir insan mı hayali bir varlık mı olduğu net olarak belirtilmez, bunun kararı okuyucunun hislerine bırakılmış gibidir. Dreamer herkesin hayatında zaman zaman ihtiyaç hissettiği yol göstericidir. Yazar bu kitabı yazma amacını, sıradan bir insanın önceden çizilmiş ve geçmişten derin izler taşıyan kader yolunu değiştirmek için, dünyanın insanı uyutarak ona dayattığı kurgusundan, varoluşun serzeniş ve suçlama dolu tanımlamalarından kaçarken izlediği yolu göstermek, olarak açıklıyor. Ona göre dünyadaki en ölümcül hastalık, insanın çatışmalı iç dünyası ve Dreamer da onun iç çatışmalarının ortasından çıkıp geliyor. Kitap hepimizin iç dünyasında uzun zamandır süren çatışmaları su yüzüne çıkarır. Hepimizin yaşamımızda sıklıkla cevap aradığı sorulara, çözüm aradığı sorunlara karşılık bulmakta yol gösterir. Dreamer a göre dünyanın işleyişinde sorun yoktur, değişmesi gereken insanlardır. Başımız gelen her şey bizim kabullenişimizle yaşanır yani kaderimizi kendi düşüncelerimiz belirler aslında. Kitap en çok da düşlemenin önemini anlatır bizlere, kişi ne düşlerse ona ulaşabilir der. Kötülüklerde birilerinin düşleriyle yaşanır, yani bizim dışımızda bir kötülük yoktur dünyada. Kitap bize yaşadığın şeylerin tümünün sorumlusu sensin, Dünya senin yansıman, “Dünya neden böyle?” diye sorgulayarak boşa vakit kaybetme der. Düş var olan en gerçek şeydir.

Her olanın ardındaki gerçek nedenle ilgilen. Düşlenenle değil, yüreğindeki düşleyenle ilgilen. En büyük devrim, tüm girişimlerin en büyüğü, ama tek anlamlı olan, kendini değiştirmektir.”

 Düş ve gerçeklik arasında ne bir mesafe, ne de bölünme vardır. Aynı şekilde, var olmak ve sahip olmak, veya inanmak ve görmek arasında da hiç mesafe yoktur. Bir kişi her ne düşlerse, artık o gerçek olmuştur. Sadece, görünür hale gelmesi biraz zaman alır. Düş + Zaman=Gerçeklik”

Ters giden şeylerin değişmesi: Kendine daha açık yüreklilikle baksan, bir safsata olan dünyayı değiştirme isteğinin arkasında, aslında dünyanın zaten nasıl planlandıysan öyle olduğunu anlayacaksın, tam olduğu gibi….”

Dünya bir sonuçtur, senin düşlerinin olduğu kadar kabuslarının da bir yansımasıdır. Cennet de olabilir, cehennemde, Nerede yaşamak istediğine sen karar vereceksin.”

Yazar Hakkında

Stefano D’Anna, ekonomist, sosyolog ve yazar kimliklerinin yanında bir eğitimcidir. Bir çok ülkede önemli forum, kongre ve konferanslarda konuşmacı olarak yer almıştır. Çok uluslu bir çok firmada üst düzey yöneticilik de yapmış olan D’Anna başarının sosyolojisi üzerine çalışmaları ile “Zamandan Bağımsız Liderlik, Bütünlük ve Kurumsal Uzun Ömürlülük” üzerine düzenlediği seminerlerle pek çok kurumsal lidere ilham kaynağı olmuştur. İtalyanca, İngilizce ve Türkçe olmak üzere çalışmaları ve araştırmaları ile ilgili yüzlerce bilimsel makalesi yayınlanmıştır. Yayınlanan kitapları arasında “Berlusconi in Concert”, çok ilgi gören kitabı “Tanrılar Okulu” başta Rusça, Çince, Türkçe ve Portekizce olmak üzere 12 dile çevrilmiştir. Yazarın son kitabi olan A Dream for the World ( Dünya için bir Düş ) 2011 de basılmıştır. Londra, Madrid, New York, Roma, Floransa ve Milano’da kampüsleri bulunan European School of Economics’te uzun zaman Rektörlük görevi yapmıştır. Geleceğin liderlerini yetiştirmek üzere özel seçilmiş öğrencilere mükemmellik hissini, özgürlük için sınırsız sevgiyi ve bozulmaz bir bütünlüğü öğretmek için kurmuş olduğu en gelişmiş liderlik projesi olan Future Leaders for The World programını için çalışmıştır. 2014 yılında kanser tedavisi gördüğü Como da hayatını kaybetmiştir.

Kitap İle Sohbet, İstanbul Oyuncak Müzesi, 4.Sezon

Kitap: Tanrılar Okulu

Yazar: Stefano E. D’Anna

Çevirmen: Yelda Gürlek

Yayınevi: Sinedie Yayınları

Baskı Yılı: 2002

Sayfa Sayısı: 444

Ülke: İtalya

Tür: Kişisel Gelişim/ Felsefe

 

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat