Rüyalar başlamadan önce Yonğhe ve kocasının hayatları gayet sıradandı. Evliliğin tekdüzeliğinde normal bir yaşam sürerlerken, Yonğhe rüyalar görmeye başladı ve vejetaryen olmaya karar verdi. Evdeki tüm etleri bir torbaya doldurdu. Kalamarları. Yumurtaları. O hafta kocası, iş yerine ilk kez ütüsüz bir gömlekle gitti. Bu, korkunç değişimin başlangıcıydı.

“Derinize nüfuz edecek ürkütücü bir evrenselliğe sahip.” -Laura Miller-

“Kang, insan beyninin ve bedeninin dayanabileceği sınırları ve  vahşetin en uç biçimlerinde bile görülebilen tuhaf güzellikleri araştırıyor.” Entertainment Weekly

Karımın hobi denilecek tek uğraşı kitap okumaktı ve bu kitapların çoğu kapağını bile açmak istemeyeceğim, sıkıcı görünen şeylerdi.”

…özgürlüğün bir lüks olacağını hiç düşünmemişti.”

Abla… Dünyadaki bütün ağaçlar kardeşim gibi.”

Yazar Hakkında

Han Kang, 1970 yılında Güney Kore’nin Gwangju kentinde doğdu. Suyuri’de büyüdükten sonra Kore’nin en iyi üniversitelerinden biri olarak bilinen Yonsei Üniversitesi’nde Kore Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. 1993 yılında Edebiyat ve Toplum (mungakgwa sahoe) dergisinde yayınladığı 5 şiir ile edebi çıkışını şair olarak yaptı. Bir sonraki yıl Red Anchor isimli kitabı ile Shinmun Edebiyat Yarışması’nı kazanarak romancılık hayatına başladı.

Yazarın Aldığı Ödüller

  • 1999 yılında “Baby Buddha” romanı ile Kültür Bakanlığı 2000 Bugünün Genç Sanatçı Ödülü,
  • 2005 yılında “Mongol Spot” ile YiSang Edebiyat Ödülü,
  • 2010 yılında Rüzgâr ile Dongri Edebiyat Ödülü,
  • 2014 yılında İnsan Kardeşlerile Manhae Edebiyat Ödülü,
  • 2016 yılında Vejetaryen ile Man Booker Uluslararası Ödülü,
  • 2017 yılında Atti umani (Human Acts) İtalya’da Malaparte Ödülü kazanmıştır.

Türkiye’de Yayınlanan Kitapları

Yazarın dünya çapında en çok ses getiren, bir kadının et yemeyi bırakma kararıyla ve yıkıcı sonuçlarıyla ilgilenen bir roman olan Vejetaryen ile Gwangju ayaklanmasını anlattığı romanı Çocuk Geliyor Göksel Türközü’nün çevirisi ile April Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır.

Kitap ile Sohbet İzmir, 3.Sezon

Kitap: Vejetaryen

Yazar: Han Kang

Yayınevi: April Yayıncılık

Baskı Yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 160

Çevirmen : Göksel Türközü

Ülke: G.Kore

Tür: Roman

Bir Yorum Yaz

WhatsApp chat